Pierwszy z “Konkretów dla kultury” trafił do Sejmu

Nasz projekt ustawy przywracającej trzynaste pensje w instytucjach kultury trafił do Sejmu. 

W czwartek 21 marca 2024 r. wspólnie z Koalicyjnym Klubem Parlamentarny Lewicy (Nowa Lewica, PPS, Razem, Unia Pracy) zaprezentowaliśmy projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej, który ma przywrócić trzynaste pensje w instytucjach kultury. W Sejmie odbyła się w tej sprawie konferencja prasowa, w której wzięli udział posłowie Lewicy: Marcelina Zawisza i Arkadiusz Sikora. Nasze stowarzyszenie reprezentowali: Paweł Kamiński, Karolina Miżyńska, Aneta majak i Łukasz Molski.

W trakcie konferencji posłanka Marcelina Zawisza podkreśliła, że projekt został stworzony przez Stowarzyszenie Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury. Poseł Arkadiusz Sikora przypomniał, że poparcie dla przywrócenia “trzynastek” w kulturze deklarował wspólnie z posłem Krzysztofem Śmiszkiem jeszcze w trakcie kampanii wyborczej w październiku 2023 r. Przypomniał również, że był współzałożycielem Stowarzyszenia Dyrektorów i Dyrektorek Samorządowych Instytucji Kultury i nadal jest jego członkiem. Paweł Kamiński i Karolina Miżyńska zwracali uwagę na nierówne traktowanie przez państwo polskie pracowników instytucji kultury w stosunku do innych grup zawodowych sektora publicznego.

Przywrócenie „trzynastek” to jeden z postulatów zawartych w naszych „Konkretach dla kultury”, które zaprezentowaliśmy z okazji Dnia Działacza Kultury w 2023 r. W uzasadnieniu projektu ustawy znalazły się obszerne fragmenty naszych opracowań, w tym materiały prezentowane podczas konferencji “Spotkanie przy Wiejskiej”, która odbyła się 29 stycznia 2024 r. Siedzibie fundacji Szkoła Liderów.

Rozwiązanie zaproponowane przez nasze stowarzyszenie zakłada nowelizację Ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej i poszerzenie katalogu podmiotów uprawnionych do “trzynastek” o instytucje kultury. 

Projekt ustawy wraz z uzasadnieniem dostępny jest pod linkiem: Projekt ustawy o zmianie ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostki sfery budżetowej

Zobacz nagranie z konferencji prasowej w Sejmie
Scroll to Top
Skip to content